Vysvetlenie rôznych typov bolesti
24. októbra 2019
Silná bolesť kĺbov
10. februára 2020

Najlepšia kĺbová výživa na trhu, aká kedy bola

Pre správne fungovanie každého orgánu, rovnako aj každého kĺbu, je potrebné zabezpečiť svoje telo všetkými potrebnými prvkami.

Najlepšia kĺbová výživa na trhu je taká, ktorá poskytuje širokospektrálny obsah prvkov, ktoré prispievajú k zdraviu kĺbov.

Glukozamín

Glukozamín je prírodnou zložkou chrupavky. Je to látka, ktorá zabraňuje tomu, aby dochádzalo k vzájomnému treniu kostí o seba, čo spôsobuje bolesť a zápal kĺbov. Napomáha tiež pri prevencii rozpadu chrupavky, ku ktorej dochádza napr. v dôsledku artritídy. Glukozamín je dôležitým prvkom, ktorý podporuje metabolizmus tým, že zabezpečuje vyššiu produkciu kolagénu a proteoglykánov, ktoré sú prospešné pre zdravie kĺbov. Zároveň uľahčuje vytváranie synoviálnej kyseliny hyalurónovej, ktorá účinkuje ako mazivo a tlmič v synoviálnej tekutine.

Okrem vyššie spomenutých účinkov glukozamínu môžeme povedať, že predstavuje kľúčový doplnok pri liečení osteoartritídy. Bolo realizovaných viacero zahraničných štúdií, ktoré značne preukázali priaznivé účinky glukozamín sulfátu pri spomalení priebehu osteoartritídy. Pri dlhodobom užívaní (štúdia merala účinky pri užívaní minimálne 3 roky) pomáha glukozamín sulfát znižovať symptóm zmenšovania kĺbového priestoru.

Chondroitín

Rovnako ako glukozamín, je  aj chondroitín stavebným kameňom chrupavky. Taktiež napomáha prevencii rozpadu chrupavky pri osteoartritíde. Mnohé klinické štúdie zistili, že chondroitín môže u ľudí s osteoartrózou znižovať bolesť a stuhnutosť kĺbov. V tomto výskume až 53% respondentov odpovedalo, že pociťujú vďaka pravidelnému užívaniu chondroitínu zníženie bolesti kolena až o 20%.

Chondroitín sulfát má mnoho priaznivých účinkov pre naše kĺby. Napomáha k regenerácii chrupavky a to tým, že chrupavky nemajú cievy, cez ktoré by boli vyživované. Ich výživu telo zabezpečuje cez synoviálnu tekutinu. Spolu s dostatočným prísunom vitamínu C chondroitín sulfát zabezpečuje stabilizáciu kolagénu (vláknitého proteínu), ktorý je podstatný pre tvorbu substancie chrupavky. Spôsob, akým pomáha chondroitín riešiť bolesť kĺbov, spočíva v zlepšovaní prieniku živín cez základnú hmotu až do buniek v chrupavke. Okrem toho, chondroitín sulfát chráni kĺby pred opotrebovaním tak, že zabraňuje aktivite enzýmov, ktoré odbúravajú tkanivo chrupavky. V prípade, že človek nemá v tele dostatok chondroitínu, dochádza k nedostatočnému zásobovaniu chrupavkových buniek, čoho výsledkom sú degenerované a poškodené bunky. Chrupavka stráca pružnosť a tiež základnú vlastnosť – odolávaniu nárazom.

Hydrolyzát kolagénu

Kolagénny hydrolyzát (štiepená želatina, kolagénne peptidy) sa pripravuje enzymatickým rozkladom želatíny. Štúdie poukazujú na to, že vyše 90% hydrolizovaného kolagénu ľudské telo strávi, a následne uvoľňuje do krvného obehu vo forme peptidov už behom prvej hodiny. Peptidy obohatené o hydroxyprolín sa transportujú do cieľových tkanív – kosti, koža, chrupavky, kde peptidy fungujú ako stavebné bloky pre bunky. To znamená, že peptidy pomáhajú podporovať produkciu kolagénového vlákna.

Kolagén hydrolyzát má vedecky preukázané množstvo pozitívnych účinkov pre telo. Je nápomocný pri riešení problémov:

  • s pleťou – pomáha riešiť problémy ochabnutosti mimických svalov, revitalizuje unavenú pleť, pomáha znižovať tvorbu vrások a dodáva pleti život,
  • s kožou – zlepšuje hojenie zranení, je nápomocný pri liečení kožných chorôb a využíva sa na redukciu vzniku strií,
  • s vlasmi – zabraňuje vypadávaniu vlasov, štiepeniu končekov či lámaniu vlasov,
  • s nechtami – ak má telo dostatok kolagénu, nechty nie sú lámavé, tvrdé a nedochádza k ich štiepeniu.

Zhrnutie

Najlepšia kĺbová výživa na trhu je na základe realizovanej analýzy obsahu dostupných produktov SportActive ARTHROENZYME, ktorá obsahuje vyššie spomínané prvky potrebné pre zdravé kĺby. Pozitívne vplýva na tvorbu kolagénu, pomáha normálnej funkcii kostí, chrupaviek a poskytuje ochranu pred oxidatívnym stresom.

Pri pretrvávajúcich problémoch s kĺbmi odporúčame kontaktovať odborníka:

Najlepšia kĺbová výživa na trhu, aká kedy bola
Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s našimi Zásadami ochrany údajov.
Čítať viac