SM Systém je cesta k životu bez bolesti
29. apríla 2022
Obávate sa artrózy?
24. augusta 2022

Sú športové lekárske prehliadky pre každého?

Telovýchovno-lekárske prehliadky poznáme aj pod rôznymi inými názvami, ako napr. športovo lekárske prehliadky, športovo-zdravotné prehliadky alebo športové prehliadky. V každom prípade ide o prehliadky, ktoré sa svojim obsahom líšia od zdravotných prehliadok z povinného zdravotného poistenia.

1. Prečo sú zdravotné prehliadky dôležité?

Cieľom zdravotných prehliadok je prevencia a včasná diagnostika ochorení. Na preventívnu zdravotnú prehliadku u všeobecného lekára, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, máme nárok raz za dva roky. Podľa MZSR tieto prehliadky využíva iba 40% obyvateľov.

2. Sú telovýchovno-lekárske prehliadky určené len športovcom?

Nie, nie sú. Sú určené pre všetkých, ktorí chcú zistiť viac o svojom organizme, na posúdenie aktuálneho zdravotného stavu a fyzickej výkonnosti a tiež ako pracuje a reaguje ich organizmus vo fyzickom zaťažení. Športovci v organizovanom športe sú povinní absolvovať telovýchovno-lekárske prehliadky v zmysle Zákona o športe.

3. Čím sa odlišujú telovýchovno-lekárske prehliadky od bežných zdravotných prehliadok?

Telovýchovno-lekársku prehliadku vykonávajú špecialisti na špecializovaných zariadeniach a na základe vyšetrení a testov Vám poskytnú  informácie o tom, ako pracuje váš organizmus  v zaťažení. Prehliadku odporúčame absolvovať ak ste aktívny alebo rekreačný športovec, ak  sa pripravujete na preteky (hoci aj amatérske) alebo ak športujete len sám pre svoje zdravie. Obzvlášť dôležité je zistiť a otestovať svoju kondíciu, keď plánujete zmeniť svoj životný štýl a začať športovať po dlhšej odmlke alebo ste sa fyzickým aktivitám ešte nevenovali.

4. V čom sa líšia jednotlivé typy telovýchovno-lekárskych prehliadok?

Telovýchovno-lekárske prehliadky sa líšia obsahom vykonávaných testov v závislosti od veku testovaného a jeho trénovanosti. Pre rekreačných športovcov a bežnú populáciu je vhodná Preventívna prehliadka B (s ergometriou).

5. Čo sa dozviete o svojom zdravotnom stave, aký to má pre Vás prínos?

V rámci preventívnej telovýchovno-lekárskej prehliadky Vám urobíme otestovanie Vášho organizmu v zaťažení a tiež športovú diagnostiku. Vďaka tomu Vám vieme  posúdiť Váš aktuálny zdravotný stav a fyzickú výkonnosť, určiť Vašu trénovanosť a zadefinovať optimálne tréningové zaťaženie. To je dôležitý faktor pre zvládanie náročného pracovného režimu a športových aktivít. Závery prehliadky Vám osobne vysvetlí náš telovýchovný lekár, ktorý s ohľadom na Váš zdravotný stav odporučí aj vhodné druhy športovej aktivity.

Sú športové lekárske prehliadky pre každého?
Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s našimi Zásadami ochrany údajov.
Čítať viac