Vitamín C a jeho význam v dobe Covidovej

Vitamín C (kyselina askorbová) je vitamín rozpustný vo vode. Predpokladá sa o ňom, že má priaznivý vplyv na pacientov s ťažkými a vážnymi ochoreniami. Je antioxidant, to znamená, že je účinný v boji proti oxidačnému poškodeniu.  Má tiež protizápalové vlastnosti.

Pozitívne ovplyvňuje bunkovú imunitu. Podľa odhadov odborníkov je vitamín C schopný vysporiadať sa so škodami, ktoré spôsobuje proces boja organizmu s infekčnými chorobami. Náš imunitný systém tento vitamín nutne potrebuje.

Užívanie doplnkov vitamínu C teda môže napomôcť k zabráneniu vyčerpania organizmu a tým podporiť imunitný systém. 

Čo je COVID – 19 a ako sa prejavuje

COVID – 19 je infekčné ochorenie spôsobené novým koronavírusom. Z doterajšieho priebehu známych prípadov sa vyskytuje široké spektrum príznakov. A to od miernych respiračných, až po závažné respiračné ochorenia. Najakútnejší priebeh odborníci zaznamenávajú u starších osôb, osôb s nadváhou a rôznymi inými pridruženými diagnózami. Do rizikovej skupiny patria najmä ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou a onkologickí pacienti.

Za najefektívnejšiu ochranu a zároveň spôsob spomalenia šírenia infekcie WHO odporúča povedomie populácie o víruse COVID – 19, ochranu seba a svojho okolia primeranou hygienou rúk a nosením ochrany tváre v podobe rúška. 

Vitamín C a koronavírus – prevencia či liečba?

Na prevenciu a podporu liečby vírusových, infekčných ochorení medzi ktoré sa radí aj COVID – 19 všeobecne platia niekoľké zásady. Samozrejmou prevenciou by mala byť najmä zdravá strava, kvalitný spánok a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. 

Hlavne v jesennom a zimnou období je náročné dodržať odporúčané štandardy na požiadavky vyváženej zdravej stravy. Preto je dôležité suplovať významné vitamíny v strave prostredníctvom kvalitných vitamínových doplnkov.

Aj keď blahodárnosť vplyvu vitamínu C na organizmus je všeobecne známa, vzhľadom na novosť korona vírusovej infekcie prezatiaľ neexistuje dostatok relevantných vedeckých štúdií na potvrdenie účinku užívania preparátov c vitamínu pri ochorení COVID – 19.

Vychádzať preto môžeme z niekoľkých relevantných vedeckých prieskumov. Tie predpokladajú efektívnosť užívania doplnkov vitamínu C na skrátenie doby trvania vírusových infekcií. Keďže COVID – 19 sa radí medzi vírusové ochorenia, v odborných kruhoch sa predpokladá vhodnosť aplikácie C vitamínu v čase aktívneho ochorenia koronavírusu.  Skrátenie doby trvania infekčného ochorenia sa pritom odhaduje až na 8% u dospelých a 14% u detí. Denná dávka by mala byť minimálne 200 miligramov. 

Je možné sa vitamínom C predávkovať?

Naše obličky vylučujú akýkoľvek prebytok vitamínu C. Napriek tomuto tvrdeniu jeho nadmerné užívanie (viac, ako 2000 mg denne) môže spôsobiť hnačky alebo nevoľnosť. Na podporu imunity preto odporúčame zaradiť rozumné množstvo C vitamínu v podobe vitamínových doplnkov, napríklad GOLD Vit C s vysokou biodostupnosťou, alebo doplnky výživy s kombináciou enzýmu a vitamínu C. 

Na záver

Koronavírus je nové ochorenie a odborníci nemajú dostatočne zmapované možnosti liečby, prevencie a jeho dopadov na ľudský organizmus. Pristupujte teda k tejto téme mimoriadne citlivo. Snažte sa edukovať z relevantných zdrojov a sledovať nové vedecké výskumy. Chráňte seba a ostatných dodržiavaním aktuálnych nariadení. Dbajte na prevenciu, časté umývanie rúk, dodržujte prikázané odstupy a noste masku. Nezabúdajte na dopĺňanie vitamínov a aktívne športujte. 

Späť na výpis článkov Catherine Mulier – Pohodlné lodičky s nadčasovým dizajnom