Najlepšia kĺbová výživa na trhu, aká kedy bola
14. decembra 2019

Vysvetlenie rôznych typov bolesti

Prečítajte si o rôznych typoch bolesti, ktoré môžete pociťovať a zistite, čo ich spôsobuje.

Bolesť je nepríjemný pocit, ktorý môže obmedziť schopnosť človeka vykonávať každodenné bežné činnosti. Často slúži ako varovný signál, ktorý vás upozorňuje, že s vaším telom nie je niečo v poriadku. Všeobecne uznávanou definíciu bolesti vypracovala Medzinárodná asociácia pre štúdium bolesti: „Bolesť je nepríjemný senzorický a emocionálny zážitok, ktorý je spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva.

Intenzita telesnej bolesti sa môže pohybovať od mierneho lokalizovaného nepohodlia až po agóniu. Bolesť môže byť akútna a krátkodobá alebo sa z nej môže stať chronický, dlhodobý problém. Akútna bolesť má pre človeka ochrannú funkciu, učí nás, aby sme sa vyhli telesnému poškodeniu alebo potenciálne škodlivým situáciám a chráni poranenú časť tela počas hojenia.

Viete, že…?

Bolesť je viac než len fyzický pocit, pretože 67% ľudí po celom svete uvádza, že bolesť znižuje kvalitu ich života

Prečo cítime bolesť?

Bolesť môže byť nepríjemná – a niektorí ľudia neľutujú úsilie, aby zistili, ako bolesť zmierniť. Ak by sme neboli schopní cítiť bolesť, nemohli by sme sa vyhnúť opakovaným zraneniam alebo trvalému poškodeniu tela. Bolesť sa vyvinula ako obranný mechanizmus, ktorý nás upozorňuje na nebezpečenstvo zranenia, čo nám umožňuje chrániť naše telo.

Bolesť je riadená nervovým systémom a je to zložitý proces. Objavuje sa, keď externý podnet, napríklad dotyk horúcej panvice, prinúti receptorové nervové bunky, aby vyslali príslušný signál miechou do mozgu. Tieto receptory sú schopné cítiť teplo, chlad, svetlo, dotyk, tlak a bolesť. Bolesť môže spôsobovať ďalšie fyzické príznaky, ako sú nevoľnosť, závraty a slabosť.

Vysvetlenie rôznych typov bolesti
Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s našimi Zásadami ochrany údajov.
Čítať viac