Viete kedy potrebujete ortopéda?
14. mája 2023
Spoločne podporme športujúcu mládež – 2% z dane
24. februára 2024

Majte svoje zdravie pod kontrolou!

Ako? S infúznou terapiou s vitamínom C

Infúzna terapia vitamínom C je liečebný postup, pri ktorom sa vitamín C (askorbová kyselina) podáva intravenózne priamo do krvného obehu. Tento postup sa používa pri rôznych zdravotných problémoch a má nesporné výhody.  V extrémnych situáciách, ako je intenzívny stres, oslabená imunita alebo iný závažný zdravotný stav, môže byť zvýšená dávka vitamínu C veľmi efektívnou podpornou metódou na zlepšenie zdravotného stavu. Vysoké dávky vitamínu C, ktoré sa  podávajú intravenózne, umožňujú jednoduchú  aplikáciu vitamínu C do organizmu, ktoré by bolo ťažké dosiahnuť iba orálnym podaním. 

Napriek tomu je konzumácia potravy bohatej na vitamín C, ako sú pomaranče, citróny a iné ovocie a zelenina, dôležitou súčasťou zabezpečenia prirodzeného príjmu vitamínu C. Je  dôležité povedať, že pre väčšinu ľudí je denný príjem vitamínu C z bežnej stravy, vrátane ovocia a zeleniny, dostatočný. Dôležité je aj udržiavanie vyváženej a zdravej stravy.

Pri zvýšenej potrebe vitamínu C je jeho doplnenie bežnou stravou nemožné, hlavne pre obmedzené vstrebávanie, ktoré sa deje v tenkom čreve. K nedostatku vitamínu C nielen pri akútnom infekčnom ochorení prispieva aj skutočnosť, že vitamín C je rozpustný vo vode a naše telo si nevie vytvoriť jeho zásoby. Organizmus človeka nemá vlastnú tvorbu vitamínu C a je úplne odkázaný na jeho príjem v potrave lebo v intravenóznej forme.


Samozrejme, výnimky môžu nastať u jednotlivcov s konkrétnymi zdravotnými problémami. Terapeutické dávky vitamínu C sú individuálne a mali by byť určené na základe špecifických zdravotných potrieb každého pacienta.

Niekoľko dôležitých informácií o infúznej terapii vitamínom C:

Antioxidantné vlastnosti: Vitamín C je silný antioxidant, čo znamená, že môže pomáhať ochraňovať bunky tela pred poškodením voľnými radikálmi. To môže pomôcť pri prevencii niektorých chronických ochorení.

Pomoc pri liečbe niektorých ochorení:

 • podpora imunitného systému a posilnenie obranyschopnosti organizmu
 • akútnom ochorení dýchacích ciest (chrípka, zápaly priedušiek, prínosových dutín)
 • pri chronických poruchách trávenia (histamínova intolerancia)
 • pri alergiách a kožných problémoch
 • v období psychickej, či fyzickej záťaže
 • pri opakovaných infekciách
 • pri alergiách rôzneho typu
 • metabolický syndróm (obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka)
 • pri reumatických chorobách charakterizovaných napr. Bolesťami kĺbov
 • pri autoimunitných ochoreniach
 • pred plánovaným chirurgickým výkonom
 • ako podporná a doplnková liečba pri chronických ochoreniach
 • pri nádorových ochoreniach, avšak iba so súhlasom onkológa

Odporúčania a kontraindikácie: Infúzie vitamínom C sú vykonávané pod dohľadom lekára. Kontraindikácie na jej použitie sú napríklad alergie na vitamín C, metabolické poruchy alebo iné ochorenia.


Vedľajšie účinky: Aj keď sa infúzna terapia vitamínom C obvykle považuje za bezpečnú, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ako je pálenie na mieste vpichu alebo hnačka. Je dôležité konzultovať s lekárom o možných rizikách a prínosoch tejto terapie.


Celkovo možno infúznu terapiu vitamínom C považovať za užitočný nástroj v rámci komplexnej liečby.

Majte svoje zdravie pod kontrolou! Infúzna terapia s vitamínom C.
Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s našimi Zásadami ochrany údajov.
Čítať viac