Sú športové lekárske prehliadky pre každého?
16. mája 2022
Darujte si vlastnú krvnú plazmu
28. októbra 2022

Obávate sa artrózy?

Každý z nás chce byť čo najdlhšie fit a užívať si život bez obmedzení. To sa týka tak pracovných aktivít, ako aj mimopracovných činností, ktoré nám prinášajú radosť. Základný predpoklad je, aby naše telo neobmedzovali žiadne problémy s pohybovým aparátom. V praxi to znamená, že ráno môžeme vstať bez problémov (príp. po menšom rozpohybovaní kĺbov😊). S chuťou môžeme pobehnúť za deťmi alebo vnúčatami, venovať sa záhrade, zašportovať si alebo sa len tak poprechádzať. Dôvodov prečo je potrebné starať sa o svoje telo, je veľmi veľa a sú individuálne.  

Čo robiť, aby sme naše kĺby udržali čo najdlhšie v dobrej kondícii a vyhli sa artróze alebo sa ju pokúsili zmierniť a čo vlastne artróza je?

  • Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré vedie k obmedzeniu ich pohyblivosti a poškodeniu. Ak sa artróza rozvinie v niektorom z kĺbov, s vysokou pravdepodobnosťou sa dá očakávať aj v iných kĺboch.
  • Opotrebovanie kĺbov môže byť spôsobené rôznymi príčinami, napr. úrazmi, reumatickými a metabolickými ochoreniami, nezdravou stravou alebo pravidelným preťažovaním športom alebo prácou, v neposlednom rade aj nadváhou.
  • Jednoznačne pomáha zdravý pohyb a správna strava, ktorá by mala obsahovať v správnom množstve všetky potrebné zložky pre zdravé kĺby. K najdôležitejším prvkom pre správnu výživu chrupaviek patrí glukosamín, chondroitín sulfát a kolagén.

Ak máte problémy s kĺbmi alebo hľadáte spôsob ako si predĺžiť životnosť kĺbov, príp. oddialiť operačný zákrok, máte viacero možností ako problém riešiť.

Obávate sa artrózy?
Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s našimi Zásadami ochrany údajov.
Čítať viac